Adana Portakal Çiçeği Festivali

Sıcak yaz tatilleri başlamadan önce yurt dışına çıkmak istemeyenler için tercih edilebilir bir rota Adana. Geçen sene iş güç sebebiyle festivale gidemeyen biri olarak, bu sene erken davrandım ve biletimi üç ay önceden alarak tatilimi oldukça da ucuza getirdim. Hedef Adana Portakal Çiçeği Festivali.

Portakal çiçeği festivali bu sene Adana’da 6-8 Nisan arasında gerçekleşti. Biz gidiş ve dönüşte yoğunluğa kalmamak için 5-9 Nisan tarihlerinde Adana’daydık. Çalışıyorsanız ve izniniz sadece festivale katılmaya yetiyorsa Adana’yı keşfetmek için 2 gün gayet yeterli bir süre. (Tatil zamanı kaçılacak en güzel yerler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

Adana Portakal Çiçeği Festivali.

Fakat festival yoğunluğundan dolayı turistik açıdan en kalabalık günlerini yaşayan Adana’yı rahat rahat gezmek isterseniz bizim gibi bir gün önce gitmeyi ya da geç dönmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü festival zamanı o şarkılarda geçen meşhur köprü başında bile adım atacak yer bulamıyorsunuz.

Biz 5 Nisan akşamı Adana’da olarak uçak yorgunluğunu üzerimizden atıp ertesi güne bomba gibi girmeyi düşündük. Otelimiz Çukurova Üniversitesi’nin hemen yanındaki Evliya Çelebi Uygulama Oteli’ydi. Merkez diye geçen bölgeye biraz mesafesi olması sebebiyle ikinci günden itibaren araba kiralayarak gezdik.

Adana portakal cicegi karnavali

Festival için gideceklerin uçak biletlerini erkenden almaları gerektiği gibi kalacak yerlerini ve arabalarını da çok geç vakte kalmadan ayarlamaları gerekiyor. Bu sene sadece Adana’da değil yakın çevresindeki hiçbir otelde yer yoktu. Biz arabamızı bir hafta önceden ayırttık, fakat otomatik araba aradığımız için bir hafta öncesinden bile bulmakta zorluk çektik.

Adana beş paralel caddeden oluşuyor ve merkez olarak geçen bölge burası. Gezilecek yerler buralarda olduğu için ulaşım açısından sıkıntı yaşamıyorsunuz fakat geç saatlerde otobüs bulunmuyor . Yürüyerek her yeri gezemiyorsunuz mutlaka nir vesayet gerekiyor.

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Bu sene 6.sı düzenlenen Adana Portakal Çiçeği Karnavalı oldukça renkli ve eğlenceliydi. Adana Belediyesi’ nin ekonomiyi canlandırmak amacıyla başlattığı bu program her sene bir öncekinden daha fazla insanı Adana’da topluyor. Biz İstanbul’dan geldik fakat İstanbullular kadar Mersin, Ankara, Gazi Antep , Antalya gibi bölgelerden de katılan çok sayıda insan vardı. Yurt dışından bile bu karnaval için gelen insanlar olmuş.

Not: Bu arada Adanalılar festival demiyor Portakal Çiçeğine. Çünkü Türkiye’de birçok festival düzenleniyor(hatta portakal festivali Antalya’da) fakat bunun dışında hiç karnaval yok.

Festival alanı diye tarif edebileceğimiz bir yer bulamıyorum çünkü portakal ağaçlarının bulunduğu her caddeyi rengarenk stantlar süslüyor. Bulvarların neredeyse hepsinde bir etkinlik var. Portakal turuncusuyla bezenmiş , rengarenk şapkalar, taçlar , çiçekler takan insanları dans ederken önünüzde buluveriyorsunuz.

Biz festival alanı nerde acaba hiçbir yerde açıklaması yok diye bayağı düşünmüştük. Ama yersiz bir kaygı olduğunu gidince anladık. Yine de bir yer belirtmek gerekirse Atatürk Parkı ve etrafında her zaman bir hareketlilik yakalayabiliyorsunuz.

Nisandaadanada sitesi festival programını ve güncel haberleri takip etmek için iyi bir kaynak. Merak ettiğiniz herhangi bir bilgiyi oradan edinebiliyorsunuz. Karnavala girişte herhangi bir ücret ödenmiyor.

Karnavalın içeriği ne diye soracak olursanız çeşitli mekanlarda düzenlenen dans gösterileri, folklör oyunları, konserler (bu sene kıraç vardı) bulunuyor. Ayrıca caddeler boyu stantlar kurularak bu stantlarda taçlar, çeşitli el emeği hediyelikler, portakal çiçeği reçeli, kolonyası gibi malzemeler satılıyor. Arada yemek stantlarıyla Adana’nın yöresel tatlarına da yer veriliyor.Festivalin en sevdiğimiz zamanı korteji izleme kısmıydı bizim için.Çünkü bu kadar farklı insanın bir arada eğlenebildiğini görmek bizi çok heyecanlandırdı.

Korteje katılmak ve karnaval coşkusunu yaşamak istiyorsanız en canlı gün cumartesi oluyor. Bu sene saat 17.30 da başlayan kortejde kostümler ve makyajlar çok başarılıydı. Yurt dışındaki karnavalları aratmayan bir cümbüş izledik. Yalnız uyarmak lazım karnavalın kendi kalabalığından çok daha fazla bir kalabalık geldi korteje katılmak için. Kalabalık arasında kalmayı göze alıyorsanız izlemesi zevkli. Akşamüstü olmasına rağmen de hava bunaltacak kadar sıcaktı. Gezdiğimiz 5 gün boyunca zaten 29 derecenin altını pek görmedik.