Abant’ta Yapılacak Şeyler

abant Göl Çevresinde Yürüyün

Türkiye’nin orman varlığı açısından en zengin şehirlerinden Bolu’da yer alan Abant, yeşilin her tonunun görülebildiği, gölü, bitki ve hayvan varlığıyla doğal yaşamın izlerini taşıyan bir nefes alma merkezi. 1,328 m yükseklikte yer alan Abant Tabiat Parkı’nda en çok etkileyen noktalardan biri Abant Gölü.

Abant Dağları üzerinde oluşan, krater ve birikinti gölü olan Abant Gölü, 127 hektar genişliği ve yaklaşık 7 km’lik çevresi ile doğa severlerin tatil için tercih ettiği, zaman geçirdiği, yürüyüş yaptığı ve dinlendiği, bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Gölü çevreleyen ve yüksekliği 1,400 ile 1,700 metreye ulaşan tepeler trekking ile uğraşanlar için iyi bir parkur oluşturuyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı denetiminde ve milli park statüsünde koruma altında olan Abant Tabiat Parkı ve Gölü, çam, köknar, kayın, meşe, kestane, gürgen, kavak, yaban meyve ağaçlarından oluşan zengin bir bitki örtüsüne sahip. İnsanların dinlendiği, kamp yaptığı, pikniğe geldiği, ata bindiği ve konakladığı Abant’ta yapılacak çok sayıda aktivite bulunuyor.

Abant Gölü, Bolu

Abant’ta Yapılacak 10 Aktivite

1. Göl Çevresinde Yürüyün

abant Göl Çevresinde Yürüyün

Şehrin stresinden uzaklaştığınızı anlayabileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Abant’ın tadını çıkarmak için önerilen aktivitelerden biri doğa yürüyüşü. Doğa ile iç içe olmak, stresten uzaklaşıp temiz havayı solumak, zihindeki gereksiz her şeyi boşaltmak doğa yürüyüşü ile mümkün.

2. Trekking Yapın

Trekking Yapın

Göl çevresinde 1,400 ile 1,700 m yüksekliğe ulaşan tepeler trekking için oldukça uygun rotalar sunuyor. Yorgunluk durumunuza göre bu rotalardan birini seçerek bol oksijenli ve yeşil bir yolculuk gerçekleştirmek mümkün. Yorulduğunuz anda bir ağacın altında mola verebilirsiniz.

3. Ata Binin

Abant’ta at turu denenebilir

Göl çevresinde günün erken saatlerinden itibaren konukları karşılayan atlarla tanışarak, Abant’ın tadını ve keyfini yaşamak mümkün. Atın bakıcısının yardımıyla, dilediğiniz süre boyunca binebileceğiniz atın üstünden çevreyi gözlemlemek heyecan verici. Ata binerken fotoğraf çekilerek, güzel bir hatırayı da saklayabilirsiniz.

4. Sandal Gezisine Katılın

Sandal Gezisine Katılın

Kış aylarında gölün donduğu dönemler dışında ve bazı özel yasaklar haricinde göl üzerinde sandal ve deniz bisikleti etkinlikleri yapılabiliyor. Gölün çevresinden göle bakmanın keyfini, göl içinden, göl çevresine bakarak katlamak sizin elinizde. Bu yüzden sandal ve deniz bisikleti iyi bir seçenek.

5. Fayton Turu Yapın

Abant Gölü’nün çevresindeki 7 km’lik parkuru faytonla gezmek, doğaya yakın olmak ve yeşilin her tonunu kucaklamak için ideal. Yaklaşık yarım saat süren bu turda istediğiniz noktada durarak fotoğraf molası verip, doğayla baş başa kalma imkanına sahipsiniz.

Fayton turları

6. Bisikletle Göl Çevresini Gezin

Bisikletle Göl Çevresini Gezin

Göl çevresinde ve orman içlerine kadar uzanan bisiklet yolu, bisiklet severler için iyi bir rota olabilir. Bisiklet kiralayan yerlerden alacağınız bisiklet ile orman havasını içinize çekerek, doğayla buluşabilirsiniz.

7. Tanıtım Merkezi’ni Ziyaret Edin

Bolu’dan Abant Tabiat Parkı’na girişte karşınıza çıkan Tanıtım Merkezi, bölgeye özgü yabani hayvanların doldurulmuş hallerinin yanı sıra Türkiye’de ormancılık tarihi ve ormancılığın gelişimi üzerine fotoğraf ve kısa bilgilerin derlendiği bir yer. Merkezin terası dinlenmek için de tercih ediliyor.

Göl kıyısında manzara

8. Göl Kıyısında Yemek Yiyin

Göl Kıyısında Yemek Yiyin

Türkiye’nin en güzel ve etkileyici manzaralarından biri olan Abant Gölü’ne kadar gelmişken, göl kıyısında yer alan restoran ya da kafelerde oturup, bir şeyler yeyip içmeden ayrılmak olmaz. Alkollü, alkolsüz içecek seçenekleri ve leziz yemeklerin sunulduğu bu yerler manzarayı izlemek için de uygun.

9. Doğa Fotoğrafı Çekin

abant gölü

Bölgede endemik bitki türleri, hayvan varlığı, yemyeşil ağaçları ve korunan doğasıyla tanınan Abant Gölü Tabiat Parkı’nda eşsiz fotoğraf karelerine hayat vermek mümkün. Göl çevresi ve ormanda kısa yürüyüşler yaparak farklı kareler için uygun yerleri keşfedebilirsiniz.

10. Köylü Pazarı’ndan Alışveriş Yapın

Gölün girişinde, köylülerin çevre köylerde ürettiği doğal ürünlerin satıldığı Köylü Pazarı, eve dönmeden önce mutlaka uğranılması gereken yerlerden. Tarhanadan fındığa, ekmekten bitki çayına kadar geniş bir yelpazede ürün sunan bu pazarda, köylülerle sohbet etmek oldukça keyifli.

Abant Gölü, Bolu

Abant’a Nasıl Gidilir?

Abant Gölü Tabiat Parkı, ulaşım ağı açısından oldukça elverişli bir bölgede bulunuyor. Bolu’ya 33, Ankara’ya 225, İstanbul’a ise 258 km uzaklıkta olan park, Düzce’ye 60, Mudurnu’ya ise 20 km mesafede. Özel araç ile gelecekler, Anadolu Otoyolu üzerinde yer alan Abant Sapağı’ndan dönerek 22 km sonra tabiat parkına ulaşabiliyor. Bolu’dan düzenli olarak sefer yapan dolmuşlar, Abant’a her saat başı hareket ediyor. Bolu’ya Türkiye’nin her yerinden otobüs bileti bulmak mümkün.

Hem Ankara hem de İstanbul’a eşit uzaklıkta bulunan Abant Gölü Tabiat Parkı, şehir stresinden uzaklaşmak isteyenler için oldukça uygun. Görülmesi gereken yerler listesinde yer alan Abant’ta yapılacak birçok farklı aktivitenin olması buranın tercih edilmesini sağlayan en büyük sebeplerden.