Manisa’da Gezilecek Yerler

Manisa Muradiye Camii


Manisa’nın il merkezine bağımlı olan Sultaniye semtindeki Muradiye Camii, Mimar Sinan Yapıtları arasında gösteriliyor.Mimar Sinan’ın 90’lı yaşlarında projesini çizdiği cami, Koca Sinan’ın talebelerinden olan Mimar Mahmut Ağa doğrulusunda inşasına başlanmış, ama Mahmut Ağa’nın ani ölümü hasebiyle caminin yapımına Mimar Mehmet Ağa devam etmiştir. Mimar Sinan yaşı bakımından yanlızca projesini çizdiği bu camiyi hiç görememiştir.
Kurşunlu Kaplıcaları


Manisa’nın Salihli bölgesinde tespit edilen Kurşunlu Kaplıcaları, bölge merkezine 6 kilometre uzaklıktadır. Görkemli tek vadi içerisinde tespit edilen kaplıcalar, hem şifalı sularını sunuyor hatta doğanın en güzel yüzünü…
Dilediğiniz her mevsimde gidip tatil yapabileceğiniz Kurşunlu Kaplıcaları il merkezine 65 kilometre, bölge merkezine ise 6 kilometre uzaklıktadır. Termal suyu; sülfatlı, bikarbonatlı ve hidrojen sülfürlüdür. Mafsal, kireçlenme, romatizma, cilt, sinirsel rahatsızlıklar ve bayan rahatsızlıklarına iyi gelen Kurşunlu Kaplıcaları’nın ısısı 52-96 derece arasında değişmektedir.
Urganlı Kaplıcaları
Manisa’nın termal mekanları arasındaki Urganlı Kaplıcaları, etrafındaki termal otellerle ve sunmuş olduğu tabii güzelliklerle huzur dolu tek tatil olanağı sunuyor. Manisa Urganlı, sene içinde çoğu turist doğrulusunda ziyaret edilmektedir.
Bölgenin seçenek edilmesinin değerli sebeplerinden biri termal sulara sahip olmasıdır. Urganlı Kaplıcaları, Turgutlu’ya 17 kilometre mesafede olup, il merkezine 54 kilometre uzaklıktadır. Bikarbonatlı, sodyumlu ve karbondioksitli suya bulunduran kaplıcaları; kırık-çıkık, romatizma, kireçlenme, siyatik, egzama, hemoroid ve bağırsak hastalıkları rehabilitasyon edilmektedir. İzmir-Ankara karayolu üstünden Urganlı yoluna devam ettiğinizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Bintepe Tümülüsleri


Anadolu’nun en devasa Tümülüsleri olan Bintepe Tümülüsleri, Manisa’nın Salihli bölgesi sınırlarında bulunmaktadır.
Lidya krallığının büyüleyici Tümülüsleri bölgenin en değerli turistik noktalarından biridir. Bintepe Tümülüsleri’nin en büyüğü 35 metre genelinde, etrafı ve hanesi 1115 metre, yüksekliği ise 69 metre olan Alyattes mezarıdır ve bu bulguyu antik çağ tarihçilerinden Heredot vermiştir. Sardes Antik Şehiri yolu üstünden 2 saat sürecek vasıta yolculuğuyla ulaşmanız mümkün.
Sidas Antik Kenti
Manisa’nın tarihini içerisinde saklayan Sidas Antik Şehiri, Saittai ismiyle de bilinmektedir. Ayrıntılı tek hafriyat çalışması yapılmayan Sidas Antik Şehiri Lidyalılara aittir.
Tarihinde değerli roller üstlenen antik şehire Türkler Sidas adını vermiştir. Demirciler bölgesinde yer almaktadır ve ayrıntılı tek hafriyat yapılmasa da şehrin içerisinde çoğu mimari parça vardır. Ad manası ise güzel, mübarek orman anlamlarına gelir. Sidas Antik Şehri’nin ortasından tek dere geçer ve bu dere çevreninde Roma ve Lidya kalıntıları bulunur.