Kırşehir’de Gezilecek Yerler

Seyfe Gölü Kuş Cenneti


Kırşehir’in doğa güzellikleri arasındaki Seyfe Gölü, il merkezine 35 kilometre uzaklığıyla basit tek ulaşım yolu sunuyor misafirlerine. 187 tür kuş türüyle, tarihi İpek Yolu’yla, endemik bitkileriyle doğanın en güzel parçaları arasındaki Seyfe Gölü, I. Derece Tabii SİT Kısmı olarak kabul edilmiştir. Doğa savunma alanları arasındaki bu alanda piknik ve foto safari yapabilirsiniz. Bu arada biyolojik incelemeler için de epey ziyaret görmektedir Seyfe Gölü Ulusal Parkı.
Aşık Paşa Türbesi


Kırşehir’in merkezindeki yüksek tek tepede tespit edilen Aşık Paşa Türbesi, 14. Yüzyılla tarihlendirilmektedir.
Türbe, halk şairi olan Aşık Paşa’ya aittir. Her ne kadar kitabesi şu zamana kadar ulaşamamış olsa da, türbeyi Aşık Paşa’nın yeğeni Eretna Veziri Köse Peygamber Alaaddin Ali Şah doğrulusunda yaptırıldığı bilinmektedir.
Kesikköprü Kervansarayı


1206 seneninde yaptırıldığı muhtemel Kesikköprü Kervansarayı, Kırşehir’in Merkez bölgesine bağımlı olan ve aynısı ismi taşıdığı Kesikköprü Köyü’nde yer almaktadır.
Her ne kadar 1206 seneninde yaptırıldığı ileri sürülse de kitabesindeki malumat 1248 seneninde Nureddin Cebrail bin Cacabey doğrulusunda inşa ettirildiğini söyler. Kesikköprü Kervansarayı’nın yapımında kesme taş kullanılmıştır.
Kırşehir Müzesi
Tarihi M.Ö. 3000’li senelere dayanan Kırşehir’de uygulanan arkeolojik kazılar neticesi gün yüzüne çıkmış çoğu kalıntılar için 1936 seneninde müze çalışmalarına başlanmıştır.
İlk olarak Alaaddin Camii’nde toplanan yapıtlar ardından 1980 seneninde köklü Yapıt Komisyonu kurulmuştur. 1985 seneninde ise kent ortasında tespit edilen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasında sergilenmiştir. Uzun çalışmalar neticeninde 1996 seneninde ziyarete açılan Kırşehir Müzesi varlıklı içeriğiyle sene içinde ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir. Üst katı etnografik, alt katı ise arkeolojik yapıtlara bölünen müzede çoğu değerli harabe bulunmaktadır. Kırşehir gezinizde bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Mucur Yeraltı Şehri


Kırşehir’in Mucur bölgesinde bulunan Mucur Yeraltı Kenti, Roma döneminde muhabere ve baskınlardan halkın korumak emelli kullanılabilmesi için yapıldığı bilinmektedir.Mucur Yeraltı Kenti yumuşak kayaların oyulmasıyla yapılmış ve derinliği tahminen olarak 7-8 metredir. Geniş tek tasarıma sahip olan bu yeraltı şehrinin ziyaretçi potansiyeli epey büyüktür.